Translate

2014. szeptember 4., csütörtök

Bögrés süti mikróban

Hozzávalók:
4 evőkanál finomliszt
1 kávéskanál sütőpor
4 evőkanál porcukor
2 evőkanál kakaópor (cukrozatlan)
1 db tojás
3 evőkanál tej
3 evőkanál napraforgó olaj

Elkészítés:
1. A hozzávalókat egy nagyobb mikrózható bögrében vagy müzlis tálban a fenti sorrendben összekeverjük.
2. Mikróban teljes fokozaton 3 perc alatt készre sütjük.


Frissen, melegen az igazi fogyasztani. Adhatunk mellé: vaníliasodót, lekvárt, csokiöntetet, tejszínhabot.
A kakaó mellé, vagy helyette tehetünk a tésztába kávét, fahéjat, csokidarabokat, lekvárt, kókuszt stb.

2014. július 18., péntek

Variáció lecsóra... májjal

Ha nyár, akkor lecsó... megeszem lecsóként tojással... de mivel hús nélkül nem élet az élet, no meg kell a vaspótlás is, ezért a lecsóból lett lecsós máj.
Nem egy ördöngős recept, viszont finom.

Hozzávalók 4 személyre

2-3 nagyobb paradicsom
3-4 nagyobb paprika
1 nagy fej vöröshagyma
kb. 6-10 dkg zsiradék (ízlés szerint, hogy mennyire szeretnénk szaftosra)
1 kg megtisztított máj
fűszerek izés szerint

Elkészítés nagyon egyszerű, szerintem mindenki tudja, de azért kezdő szakácsok számára leírom.
Egy magasabb falú serpenyőben (a Tefalnak vannak jó minőségű ilyen termékei) felolvasztom a zsiradékot. Az apróra vágott hagymát üvegesre pirítom. Aztán hozzáadom a kockára vágott paprikát és paradicsomot, megforgatom a hagymás-zsiradékban. Aztán kevés vizet öntök hozzá és kevés pirospaprikát szórok rá. Fedő alatt párolom addig, míg a paradicsomszeletek szét nem mállnak.
Aztán belerakom a májat összekeverem a lecsóval, fűszerezem ízlés szerint. Személy szerint én Delikátot és Piros Aranyat szoktam használni, utóbbi csípős.
Fedő alatt puhára párolom és már tálalható is.

A tálalás történhet rizzsel, kenyérrel, mindenkinek ízlése szerint.


2014. március 22., szombat

Csupa csoki



Hozzávalók:
2 tojás
3. dl. natúr joghurt
3 dl porcukor
3 dl liszt
1 dl étolaj
2 kávéskanál szódabikarbóna
2 púpos evőkanál kakaópor

A csokimázhoz:
15 dkg étcsokoládé
5 evőkanál tej
5 lapos evőkanál cukor
4 dkg vaj

Elkészítés:
Előmelegítjük a sütőt 200 fokra.
Egy nagy tálban a tojásokat elkeverjük a porcukorral, az étolajjal, hozzáadjuk a kakaóport, a szódabikarbónát, majd felváltva a lisztet és a joghurtot.
Egy közepes méretű sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, majd kb. 30 percig sütjük (tűpróba).
Amíg a tészta sül, addig elkészítjük a csokimázat. Egy tálban gőz fölött a csokit a tejjel és a cukorral elkeverjük, míg teljesen felolvad a csoki, aztán levesszük a tűzről és a vajat felolvasztjuk a forró csokiban.
A megsült tésztát a tepsiben hagyjuk, ráöntjük a csokimázat, jól megszurkáljuk villával, hogy a csoki beszivárogjon a tészta belsejébe. 

2013. július 27., szombat

Gesztenyés álom

A süti kiválasztásakor szerettem volna kicsit eltérni a megszokott családi süteményektől, viszont nem szerettem volna órákig a meleg konyhában izzasztani magam. Könnyen elkészíthető és elég olcsó sütemény.

Hozzávalók

Tésztához:
  • 4 db tojás
  • 5 ek cukor
  • 6 púpozott ek liszt
  • 1 cs sütőpor
  • 2 cs vaníliás cukor
  • kevés tej
Gesztenyés krémhez:
  • 250 g gesztenyemassza
  • 1 cs tejszín ízű pudingpor
  • 4 ek cukor
  • 2 tk zselatin
  • 0,5 l tej
Csokis réteghez:
  • 1 cs csokoládé ízű pudingpor
  • 5 ek cukor
  • 4 dl tej
Elkészítés
  1. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjékből kemény habot verünk , majd robotgéppel lassú fokozaton belekeverjük a tojássárgákat és az előzőleg összekevert sütőporos, cukros lisztet. Kevés tejjel lágyítjuk a masszát.
  2. Sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, egyenletesen eloszlatjuk, majd előmelegített sütőben megsütjük . (tűpróba!)
  3. A hozzávalókból először elkészítjük a tejszín ízű pudingot.
  4. A még forró pudingba belekeverjük a 2 teáskanál zselatint és a gesztenye masszát, majd az elkészült piskóta tetejére kenjük. Dermedésig hűtőbe tesszük.
  5. Miután a gesztenyés réteg teljesen megdermedt,  a hozzávalókból  kicsit sűrűbb csokipudingod készítünk, és az előző réteg tetejére kenjük.
  6. Pár órára hűtőbe tesszük, míg teljesen meg nem dermed.
 


 
Ennek a sütinek nagy előnye, hogy nagyon gyorsan elkészül és valódi ízorgia. :) Imádom, s még a diétám ellenére is megkóstoltam.
 

2013. június 27., csütörtök

Túrós zserbó

Hozzávalók:

Tésztához:
40 dkg liszt
15 dkg porcukor
1 tojás sárgája
10 dkg margarin
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 kis dobozos tejföl
csipetnyi só
2 evőkanál kakaópor

Töltelékhez:
50 dkg túró
20 dkg porcukor
3 dkg búzadara
4 tojás sárgája
5 dkg margarin
1 citrom reszelt héja
2 csomag vaniliás cukor
1 kis dobozos tejföl
5 tojás fehérjéből vert hab

Elkészítés:
A tészta hozzávalóit alaposan összedolgozzuk, 3 cipót formálunk belőle, az egyik cipóba beledolgozzuk a kakaóport.
A töltelék hozzávalóit alaposan kikeverjük, a végén adva hozzá a tojások habját.
Az egyik sárga cipót kinyújtjuk, zsírozott, lisztezett tepsibe helyezzük, lekvárral megkenjük (ízlés szerint barack, megy stb.). Erre tesszük az kinyújtott barna tészát, rá a túrós tölteléket, majd a másik sárga tésztát. Majd a sütőben megsütjük, aranybarna lesz a teteje. Lehet rá csokit tenni, de sajnos nálunk nem volt idő rá ;)

2013. január 12., szombat

Jénaiban sült házi kenyér



 Mivel fedő alatt kell sütni, olyan lesz az állaga, mintha kemencében, gőzben készült volna.

Hozzávalók:

45 dkg liszt
1 ek. só
4,2 dl langyos víz
2,5 dkg friss élesztő
2 ek. olaj

+ a jénai kikenéséhez mogyorónyi vaj, a szóráshoz kevés liszt

Így készítettem:

1. Az összes hozzávalót egy nagyobb keverőtálban alaposan összedolgoztam. Lágy tésztát kaptam, de nem kell több lisztet adni hozzá, akkor sem, ha ragad!
Néhány (6-8) órán keresztül letakarva kelesztettem. Célszerű este bekeverni a tésztát, így másnap reggel már süthetjük is.
3. A jénait kivajaztam, megszórtam liszttel. Beleöntöttem a megkelt tésztát, rátettem a jénai tetejét, végül 220 fokos sütőben kb. 40 perc alatt készre sütöttem.
Amikor már körben szépen elkezdett pirosodni, levettem a tetőt, és 3-4 percig pirítottam.
Kiborítottam az edényből, langyosan szeleteltem.

2013. január 6., vasárnap

Főfogás mexikói módra



Hozzávalók:
  • 1/2 kg darált hús
  • 1/2 kg csirkemell
  • 3 gerezd fokhagyma
  • 2 db csípőspaprika
  • 2 tojás
  • 1 doboz konzerv kukorica
  • 1 doboz konverv vörös bab
  • 1 fej lilahagyma
  • 1 db pritaminpaprika
  • olivaolaj
  • rozmaring
  • bors
  • kechup

Az eredeti recept nem teljesen így nézett ki, de mivel a szomszédos boltban vasárnap nem lehet minden hozzávalót megvásárolni, ezért kicsi átalakításon esett át. Szerencsére az eredmény jó lett. :)

1. A darált húst a fokhagymanyomón átpasszírozott fokhagymával, sóval, borssal, 2 tojással és 1 apróra vágott csípőspapírikával összekeverjük. Egy kicsit lágyabb lesz, mint a fasírt massza, mivel ebbe nem rakunk kenyeret.
2. A kész masszából golyókat formázunk és csirkemell csíkokba tekerjük. Az elkészült "csomagokat egy tepsibe rendezzük és meglocsoljuk kevés olajjal. Kb. 20-25 percig sütjük 220 fokon.
3. A kukoricát, vörösbabot, apróra vágott lilahagymát, csípőspaprikát, pritaminpaprikát összekeverjük egy tálban. Rozmaringgal ízesítjuk. Olivaolajat és kechupot öntünk rá ízés szerint, majd az egészet összekeverjük. Fogyasztásig a hűtőbe rakjuk, hogy összeérjenek az ízek.
4. Hasábburgonyával tálaljuk.